Sponsorlu Bağlantılar

Transaksiyonel Analiz Kuramı Nedir? Ne İşe Yarar?

Transaksiyonel Analiz Kuramı Nedir? Ne İşe Yarar?

Erıc Berne tarafından geliştirilen transaksiyonel analiz kuramını anlayabilmek adına transaksiyonel analiz eğitimi hızla yaygınlaşmaktadır. Uyumlu Yaşama Akademisi, bu anlamda bireysel ve kurumsal hizmet vermektedir. İş ve kişisel yaşam çerçevesinde, ilişki kodlarının çözülmesi noktasında bu eğitimler belli bir sürece yayılmaktadır. Bununla birlikte diğer psikoterapi yaklaşımlarından daha hızlı uygulanabilmektedir. Bu eğitimler hem iş hayatında hem özel hayatta uygulamaya açıktır.

Kişilerin öz farkındalıklarını artırmak için hayata geçirilmesi kolay uygulamalardır. Bu bilgiler ışığında iyi iletişim kurmanın ipuçları verilmektedir. Kişisel ve iç dünyasındaki ilişkilerini mercek altına almak isteyen herkes bu eğitimlerden faydalanabilmektedir. İletişim ve toplumda kendini iyi ifade etmek açısından kendini geliştirmek isteyenlerin bu eğitimler ufuklarını açmaktadır.

İş Dünyasında ve Bireysel Dünyada Transaksiyonel Analiz Eğitimi

Transaksiyonel analiz, konuların derinlemesine tartışılması yönünde ilerleyen bir psikoterapi yaklaşımıdır. Transaksiyonel analiz eğitimi, insanın kendinin farkında olması eksenli bir çalışmalar bütünüdür. Böylece bireysel ve mesleki gelişim sağlanabilmektedir. Eğitimin kişisel olarak faydaları şu şekildedir;

  • İletişim kuramı niteliğinde gerek kişisel hayatta gerekse iş ortamında sistemlerin ve ilişkilerin analiz edilmesinde etkilidir.
  • İlişkilerin nasıl yönetildiğine göre tüm davranış kalıplarının gözden geçirilmesinde rol oynamaktadır.
  • Aslında bir çocuk gelişim kuramı olarak çocukluk yaşlarındaki stratejilerin farkında olmadan ne şekilde tekrar edildiğini ve bunların insanı nasıl sınırlandırdığını görmeyi sağlamaktadır.

Gelişen teknoloji ve günden güne değişen dünyada transaksiyonel analiz eğitimi, bilinçli ve farklı yaklaşımla insanların iç dünyasına dönerek gelişmesini sağlamaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu