Sponsorlu Bağlantılar

Kalbe Stent Nasıl Takılır

Şükrü Akyüz

Stentler, kalbi besleyen koroner damarların daralmasını veya tıkanmasını kalıcı olarak ortadan kaldırmak için bir balonla yerleştirilen, çok ince, gerilebilir bir tüp şeklindeki metal bir ağdır.

Stentler genellikle tıbbi amaçlar için özel olarak tasarlanmış metal alaşımlarından oluşur. Bu metal alaşımlarının özellikleri değişebilir. Yeni nesil stentler daha ince ve daha narin yuvarlak metallerden yapılmıştır. Genellikle bazı yüzeyler polimerlerle kaplanır ve polimerlerin yeniden sıkışmasını önlemek için müstahzarlar içerir. Bunlar sözde tıbbi stentlerdir.

Stentlere neden ihtiyaç duyulur?

Kalbi besleyen koroner arterler daraldığında vücuda kan pompalayan kalp çalışmakta zorlanır. Kalp kasının güçlü çalışması için oksijene ihtiyacı vardır ve oksijen bu damarlardan gelen kanla kalp kasına ulaşır. Kalbin gücü azaldığında, tüm vücuda giden kan akışı azalır ve çabuk yorulmaya başlarsınız. Kalp yeterince oksijenlenmediğinde, egzersiz sırasında genellikle nefes darlığı veya göğüste sıkışma hissi olur.

Bu darlıklar kritik ise açılmalıdır. İlaç tedavisi tek başına bu darlıkları açamadığı için mekanik tedavi gerekir. Koroner damarları açmanın iki yolu vardır:

  • Koroner stent
  • Baypas işlemi

Günümüzde bir stent yardımıyla en karmaşık damarları cerrahi müdahale olmadan açmak mümkündür. Bu sorunun cevabı: “Hangisi daha iyi – stent mi yoksa baypas mı?” – Hastanın klinik durumuna ve bazı risk değerlendirmelerinin sonuçlarına bağlı olarak verilir.

Stentleme işlemi nasıl yapılır?

Stentleme işlemi özel bir ilerletme sistemi ile kıl inceliğinde bir tel boyunca koroner damara ilerletilerek gerçekleştirilir. Balonun üzerine bası uygulanarak yerleştirilen stent, darlığın olduğu koroner damara ilerletilerek monitörlerde milimetre cinsinden görülebilen tam darlık noktasına implante edilir.

Günümüzde stentleme genellikle anjiyografi ile eş zamanlı olarak yapılabilmektedir. Doktorunuz size tavsiyelerde bulunabilir ve devam etmenizin tavsiye edildiğini söyleyebilir.

Stent örnekleri

63 yaşında bir erkek hasta daha önce yerleştirilmiş bir stenti tıkadı ve ana koroner arterde yeni bir kritik darlık geliştirdi. Geçmişte ameliyattan başka çaresi olmayan bir hastanın ana koroner arterine yeni nesil medikal stent yerleştirildi ve tıkanan stent balon anjiyoplasti ile açıldı.

Stent mi baypas mı?

Kalbi besleyen koroner damarlar kritik derecede daraldığında bunları açmanın 2 yolu vardır:

  • Stent
  • Baypas işlemi

Bu kararı verirken çok değişkenli bir değerlendirme gereklidir. Bu aşamada anjiyonuzu deneyimli bir girişimsel kardiyolog ile görüşmeniz çok önemlidir. Klinik durumunuza, koroner anatominize ve koroner arter tutulumunun boyutuna göre size en uygun tedaviyi önerecektir.

Günümüzde kullanımda olan yeni nesil stentler ile çoğu kez bypass ameliyatına eşdeğer sonuçlar elde etmek mümkündür. Eskiden bypass ameliyatının en büyük avantajı koroner damarları tekrar daraltma ihtimalinin düşük olmasıydı. Bu sonuçların şant lehine olduğu dönem stentlerin bu düzeyde gelişmemesi ve ilaçsız stentlerin kullanılmasından kaynaklanmaktadır. 2000’li yılların başında medikal stentlerin gelişmesi ve 3. nesil stentlerin yeniden daraltma potansiyelinin azalmasıyla birlikte, günümüzde stentler en az baypaslar kadar iyi sonuçlar vermiştir. Tavi ameliyatı ile ilgili tüm bilgiler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu