Sponsorlu Bağlantılar

Çocuk Masalları

Masal Sitesi

Çocuklarınıza masal okumak, onun hayal gücünün gelişmesinde ve kişiliğinin şekillenmesinde rol oynar. Çocuğun iç ve dış dünyasındaki düşüncelerine yaratıcılık bağlamıda katkı sağlar. Çocuk üzerinde hakkı sağladığı en önemli özellik ise onun dinleme kabiliyetinin gelişmesindeki etkisidir. Her yaş grubu için zihinsel gelişimine uygun masallar vardır. Anne ve babaar çocuklarına masal okumadan önce bu önemli kriteri gözden geçirmeli ve çocuğun yaşına uygun masallar seçmelidir. Bu doğrutuda çocuk ileriki dönemlerde hoşuna giden masalları kendisi seçecektir.

 

Kısa Masal Okuma

3-6 yaş arasındaki çocuklar için genellikle kısa masallar tercih edilmelidir. Bu yaşlardaki çocuk grupları aynı masalı hoşlarına gittiği zaman tekrar tekrar dinlemek isterler. Ayrıca ezberledikleri kadarıyla masal anlatımına eşlik etmeyi de severler. Okul, aile ve arkadaş içerikli masallar onların en sevdikleri türlerdir. Öküz İle Eşek, Kediler ve Fareler, Kurt İle Kuzu, Kendini Beğenmiş Uğur Böceği, Tutumlu Çocuk, Tilki İle Kedi isimlileri çocukların en svdiği ve bu yaş aralığına hitap eden masallardır.

 

Uyku Masalı Okuma

Çocukların çoğu uykuya dalmadan önce uyku masalları dinlemeyi çok severler. Anne veya babaya “Bana masal oku.” dediklerinde onların yaratıcılığına katkı sağlayacağınızı ve daha huzurlu bir uyku süreci geçireceği göz ardı etmeyiniz. Bu masal türüne şu örnekleri verebiliriz: İzin Almadan Elma Toplayan Obur’un Masalı, Ayıcık Bombo’nun Kaybolma Masalı, Kavgacı Aslanın Masalı, Babaya Sürpriz Masalı ve Deve Kardeşlerin Masalı uykuya hazırlanan çocuklar için en iyi seçeneklerden bazılardır.

 

Çocuk Masalı Hakkında Bilgi

0-3 yaş grubu, 3-6 yaş grubu ve okul çağındaki çocuklar için dönemsel olarak seçilebilecek masal kategorileri vardır. Çünkü her yaşın algı seviyesi ve beklentileri farklıdır. Bu nedenle seçilen konunun önemi çok büyüktür.Eğer çocuklara uygun konuların nasıl seçileceği hakkında bilginiz yoksa bukonuda internet üzerinden araştırma yaparak yaş grubuna uygun masalları bulabilirsiniz. Ayrıca günümüzde yeni konulu çocuk masalları yazılıyor. Bilinenlerin aksine yeniliğe açık olursanız çocuğun yaratıcı düşünme becerisine o kadar katkıda bulunursunuz. Ayrıca çocuklar üzerinde terapi etkisi yarattığını, kelime haznesini arttırdığını ve konuşmada akıcılığı sağladığını her zaman göz önünde bulundurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu