Sponsorlu Bağlantılar

Breguet

Greenwich Saat

Günümüzde görme engelliler için üretilse de ilk dokunsal saatler 1800’lerin başında cep saatleriyle birlikte üretilmiştir. Böylece saatinizi cebinizden çıkarmadan bile gizlice zamanı kontrol edebilirsiniz. Ancak cep saatleri artık çok nadir olduğu için dokunmatik saatler genellikle görme engelliler için yapılıyor.

Çok çeşitli dokunsal saat tasarımları var. En çok üretilenler, akrep ve yelkovanın yerine akrep ve yelkovanın etrafında dönen iki bilyalı Franck Muller saatler, diğerleri ise açılır kapaklı dokunsal saatlerdir. Böylece akrep ve yelkovana dokunarak doğru zamanı okuyabilirsiniz.

Akıllı saatler, birçok işlevi ekrana sığdırıp daha fazla işlev sunduğundan, menülerde kolay gezinme ve diğer işlevler için dokunmatik ekranlarla üretilirler. Adından da anlaşılacağı gibi saatin fonksiyonlarını kontrol etmek için ekrana dokunmanız gerekiyor. Apple Watch bunun en iyi örneklerinden biridir. Birçoğunun geleneksel taçları veya düğmeleri olsa da, çeşitli işlevler çoğunlukla ekrana dokunularak kontrol edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu