Gündem

IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu Kimdir?

IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu Kimdir?

Kerem Hasanoğlu; ilk, orta ve lise öğretimini TED Ankara Koleji’nde, ayrıca üniversiteyi Bilkent Ekonomi bölümünde tamamlamıştır.

Bilkent İşletme Bilgi Yönetimi bölümünü dereceyle bitiren Kerem Hasanoğlu, Lisans ve Yüksek Lisans eğitimlerinin ardından Los Angeles’da bulunan ve dünyanın en köklü üniversitelerinden olan “UCLA (University of California)” de dil eğitimi almış, burayı birincilikle tamamlamıştır.

Kerem Hasanoğlu Başarıları?

Kerem Hasanoğlu, Türkiyede çocuklar konusunda çalışmalar yapmış .“Herşey sevgi ile başlar” kampanyasının yurtdışında da kullanılması için kendisinden olur alınmıştır. Bu sayede dönem başkanlığını Babası Enver Hasanoğlu’nun yürüttüğü iki milyardan fazla çocuğa hizmet veren ve 1 milyon 200 bin doktorun üye olduğu, 144 ülkede 156 kuruluşu bünyesinde barındıran Uluslararası Pediatri Kurumununa Kerem Hasanoğlu IPA Dış ilişkiler Direktörü olarak atanmıştır.

Bu amaçla Baba ve oğul iki Türk’ün ilk kez Uluslararası bir kurumun başına getirilmesi Türk Milleti için büyük bir övünç kaynağı olmuştur.

Kerem Hasanoğlu IPA Dış İlişkiler Direktörlüğü‘ne atandığında Eski IPA Başkanı Errol Alden, şöyle değerlendirme yapmıştır;

“Dünya çapındaki organizasyonların daha da güçlenmesi için Kerem Hasanoğlu’na teklif götürdük. Kendisi de bu önemli görevi kabul etti. Bu bizim için heyecan verici bir durum. Kendisinin tecrübeleriyle kurumuzu daha da güçlü bir noktaya taşıyacağız. Sayın Kerem Hasanoğlu’nun birçok ülkeyle sıcak ilişkileri, yaptığı olağanüstü çalışmalar, bu teklifi kendisine götürmemizde etkili oldu. Kendisi Türk Hükümeti ile de sıcak ilişkiler kurmamızı ve birçok konuyu görüşmemizi sağladı. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde Türkiye’ye bir ziyaret planlıyoruz.”

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu kimdir?

Prof. Dr. Hasanoğlu, 1 Haziran 1946’da Kerkük’te doğdu. Aynı zamanda İlk, orta ve lise eğitimini Kerkük’te tamamlamış, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. 1969 yılından 1977 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1977-1978  arasında Glasgow Üniversitesi, Royal Hospital for Sick Children Hastanesinde araştırma görevlisi oldu.

1984-1988, 1988-1992 yılları arasında Erciyes Üniversitesinde ve Gazi Üniversitesinde dekanlık yaptı.

1992-2000 yılları arasında da Gazi Üniversitesi’nde rektörlük yapmıştır.

Tıp ve Sağlık Bilimleri Konseyi Başkanlığını da yürüten Hasanoğlu, Başkent Üniversitesi Hastaneler Koordinatörlüğü yaptı.

Enver Hasanoğlu Başkent Üniversitesi, Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı olarak da görev yapmıştır. 2003-2006 tarihleri arasında Orta Doğu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği Başkanlığı yapmıştır.

2004-2006 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği ve Başkan Vekilliği görevlerinde bulunmuştur.

2006-2010 yılları arasında YÖK üyeliği yapmıştır.

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu’nun pediatri ve nefroloji konularında 200’ün üzerinde Türkçe ve İngilizce makalesi bulunmaktadır.

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu dünyadaki 5 pediatri uzmanından biri olarak kabul edilmektedir. IPA’nın 2019 yılında Panama’da yapılan seçimlerini çok büyük bir farkla kazanarak dönem başkanı seçilmiştir.

Görev yapmış olduğu kurumlar;

Türkçe Konuşan Cumhuriyetlerin Pediatri Cemiyetleri Birliği Genel Sekreterliği,

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyeliği,

Orta Doğu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği Genel Sekreterliği,

Türkiye Milli Pediatri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterliği,

Dünya Pediatri Cemiyeti İcra Kurulu Üyeliği ve Dünya Pediatri Cemiyeti Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği

IPA Uluslararası Pediatri Kurumu Başkanlığı

kerem hasanoğlu enver hasanoğlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu